X
x جهت سفارش تبليغ در سایت ثامن بلاگ کليک کنيد

یورو و دلار paypal
معرفی کتاب

معرفی کتاب
کتاب حضرت فاطمه داستان فضایل سيصد و شصت داستان از فضايل، مصائب و كرامات حضرت فاطمه (س)، عباس عزيزي...........برای دیدن سایر کتابها به ادامه ی مطلب مراجعه کنید.* اخلاق‌ فاطمه‌ (س)، احمد لقم سيصد و شصت داستان از فضايل، مصائب و كرامات حضرت فاطمه (س)، عباس عزيزي
...........
برای دیدن سایر کتابها به ادامه ی مطلب مراجعه کنید.

* اخلاق‌ فاطمه‌ (س)، احمد لقماني‌
در اين‌ كتاب‌ به‌ ديدگاه‌هاي‌ اخلاقي‌ در سيره‌ و سخنان‌ الهي‌ زهراي‌ مرضيه‌ (س) پرداخته‌ شده‌ است‌. نخست‌ اخلاق‌ اجتماعي‌، خانوادگي‌، سياسي‌ و اقتصادي‌ مورد نگارش‌ قرار گرفته‌، و سپس‌ 13 ويژگي‌ اخلاقي‌در زندگي‌ حضرت‌ زهرا (س) بحث‌ شده‌ است‌. موضوع‌ كتاب‌ جوانان‌ و جامعه‌ معرفي‌ شده‌ است‌.

* اشكنامه‌، مهدي‌ صفياري‌
اين‌ كتاب‌ اشعار سروده‌ مهدي‌ صفياري‌ در مرثيه‌ و نوحه‌ خواني‌ حضرت‌ زهرا (س) و قسمتي‌ نيز در اواخر كتاب‌ مرثيه‌ و نوحه‌ خواني‌ ايام‌ محرم‌ است‌. عنوان‌ ديگر كتاب‌ "مجموعه‌ نوحه‌ و مرثيه‌ ايام‌ فاطميه‌ است.

* اما دخترم‌ فاطمه‌ ...!، ب‌، ام‌ نرجس‌
اين‌ كتاب‌ در دو بخش‌ است‌: بخش‌ اول‌ مناقب‌ فاطمه‌ (س) از زبان‌ پيامبر (ص) باعنوان‌هاي‌ زير: 1. مناقب‌ فاطمه‌ (س) قبل‌ از اين‌ عالم‌. 2 . مناقب‌ فاطمه‌ (س) در اين‌ عالم‌. 3 . مناقب‌فاطمه‌ (س) بعد از اين‌ عالم‌. بخش‌ دوم‌: مصائب‌ فاطمه‌ (س) از زبان‌ پيامبر اكرم‌ (ص) ‌است‌. اين‌ كتاب‌ جلد دوم‌ از سري‌ "در آستان‌ فاطمه‌ (س) " است‌. عنوان‌ ديگر كتاب‌ "مناقب‌ و مصائب‌حضرت‌ زهرا (س) از زبان‌ پيامبر (ص) " است.

* انارهاي‌ آسماني‌، مجيد ملامحمدي
در اين‌ كتاب‌ چند قصه‌ درباره‌ حضرت‌ زهرا (س) آمده‌ كه‌ اولين‌ آن‌ها قصه‌ انارهاي‌ آسماني‌ است‌ و كتاب ‌به‌ نام‌ آن‌ اسم‌ گذاري‌ شده‌ و ساير داستان‌ها بدين‌ قرار است: انارهاي‌ آسماني، چادر ساده فاطمه‌ (س)، مسابقه‌ خوشنويسي‌، يك‌ تك‌ لبخند، پس‌ از سه‌ روز، قصه‌ عطر خوشبو و هديه‌هاي‌ بهشتي‌. عنوان‌ ديگر كتاب‌ "داستان‌هايي‌ از زندگي‌ حضرت‌ فاطمه‌ (س)" است‌.

* انوار حديث‌ كساء، سيد اسد عالم‌ نقوي‌
در اين‌ كتاب‌ حديث‌ كساء را با اسناد معتبر شيعه‌ و از منابع‌ اهل‌ سنت‌ نقل‌ كرده‌ است‌. بعد از ذكر حديث‌كساء شرح‌ و تحليل‌ قصة‌ كساء به‌ صورت‌ شيوا و عاطفي‌ آمده‌ و سپس‌ چند حديث‌ در محبت‌ و ولايت‌ آل‌محمد (ع) ذكر شده است

‌.

* زندگاني حضرت فاطمه (ع)، برگزيده منتهي الامال، حاج شيخ عباس قمي
اين كتاب در سه فصل است؛ فصل اول: ولادت با سعادت حضرت فاطمه (ع)،فصل دوم: اسمي و القاب شريفه حضرت فاطمه (ع) و نماز توسل به حضرت فاطمه (ع) و فصل سوم: وفات و وصيت هاي حضرت فاطمه (ع)

* چشمه در بستر، سيد مسعود آقايي
هر نويسنده‏اي كه در زمينه معارف فاطمي قلم به‏دست گرفته است با توجّه به توان و علاقه‏اي كه داشته به موضوع خاصّي از ويژگي‏ها و ابعاد شخصيت اين الگوي كامل الهي پرداخته است. مؤلف اثر حاضر مي‏كوشد تا خواننده را با اقدامات حضرت فاطمه (ع) و علل و انگيزه‏هاي آن آشنا سازد. اين كتاب داراي 468 صفحه، 74 موضوع اصلي و سه ضميمه تكميلي است. وي در مقدمه كتاب درباره هدف از تأليف اين اثر مي‏نويسد.

* فاطمه الزهرا از ولادت تا شهادت، مؤلف: سيد محمد كاظم قزويني، مترجم: علي كرمي
اهل علم، مؤلف اين كتاب را "علامه " مي‌خوانند. وي مجتهدي مبرز و كلامي مسلمي است كه يك دوره كتاب ارزشمند درباره زندگي اهل بيت(عليهم السلام)، تاليف كرده است. اصل كتاب‌ها به زبان عربي تاليف شده‌اند ولي اغلب آنها در زمان حيات مؤلف به فارسي برگردانده شده و به چاپ رسيدند. آيت‌الله قزويني اين كتاب‌ها را به سياق واحد "من المهد الي اللحد " تاليف كرده و در آنها ضمن بهره بردن از منابع دسته يك تاريخ و حديث و كلام به تبيين شرايط و كيفيت زندگي حضرات اهل بيت پرداختند. امام علي، زينب كبري، امام هادي و امام زمان (عليهم السلام) در اين مجموعه ارزشمند، پرفروش‌ترين بوده‌اند.

* صديقه شهيده، سيد عبدالرزاق موسوي مقرم
موسوي مقرم را با مقتل‌هايي مي‌شناسند كه تاليف كرده است. اين مقتل‌ها در عين اختصار پر مغز و مستند است. اين كتاب جزء معدود كتاب‌هاي فارسي است كه اهل تاريخ و اسلام‌شناسان، آن را به زبان عربي و ساير زبان‌ها برگردانده‌اند.

* سيصد و شصت داستان از فضايل، مصائب و كرامات حضرت فاطمه (س)، عباس عزيزي
عباس عزيزي را بيشتر با داستان‌ها وحكايتهايش مي‌شناسيم كه با محوريت اهل بيت (ع)، از منابع دست يك روايي، تهيه و روانه بازار كرده است. كتاب‌هايي كه شايد حجم زيادي نداشته باشند ولي سرشار از حكايت‌هاي ناشنيده‌اي هستند كه با حسن سليقه و انتخاب در جايي گرد آمده‌اند.

* كشتي پهلو گرفته، سيد مهدي شجاعي
از اين كتاب تاكنون بيش از دويست هزار نسخه به فروش رفته است. يك متن ادبي و روحاني از سيد مهدي شجاعي؛ كه در عين استناد به منابع درجه يك، از اتقان در روايتگري برخوردار است. خيلي‌ها معتقدند كه "كشتي پهلو گرفته" شاهكار شجاعي است. روضه‌هاي مكتوب شجاعي را با دل بايد گريست.

* فاطمه فاطمه است، علي شريعتي
يك متن ادبي پر از حس و حال. علي شريعتي در مقام يك شيعه علوي كوشيده است كه بسرايد فاطمه بودن فاطمه را!

* زندگاني صديقه كبري حضرت فاطمه زهرا (س)، عبدالحسين دستغيب
خيلي‌ها دستغيب را از اولياي خدا مي‌دانند و از خواص اهل علم. او كه از سيده نساء عالمين بنويسد بايد خوانده شود.

* زندگاني فاطمه الزهرا (س)، ناصر مكارم شيرازي
چه چيزي از اين بهتر و بالاتر كه يك مرجع تقليد در رثاي حضرت زهرا مرثيه نگاري كند. كتابي ارزشمند كه صحيح‌ترين و معتبرترين اقوال تاريخي را نقل كرده است. مكارم شيرازي پر تاليف ترين مراجع روزگار ما است.

* اسرار فدك، محمد باقر انصاري و سيد حسين رجائي
نويسندگان، متن خطبه فدكيه را با 17 نسخه اصيل تاريخي، تطبيق داده‌اند. يك كار نادر گروهي كه تمام اختلاف نسخه‌ها را مشخص كرده است. اين كتاب، يك كتابشناسي پر و پيمان هم از كتابهاي مرتبط با خطبه فدك دارد. اين كتاب ليست بيش از 200 عنوان كتاب تخصصي درباره سرزمين فدك و خطبه‌اش را نيز دربرمي‌گيرد.

*رنج‌هاي زهراء، علامه سيد جعفر مرتضي عاملي، ترجمه: محمد سپهري
اين كتاب بسيار محققانه، همچون ديگر آثار اين عالم فرزانه، درس‌آموز است. بخش سوم اين كتاب با عنوان «درهاي خانه‌هاي مدينه در عهد رسول خدا (ص)» خواندني است.

*رُخساره خورشيد؛ شرح خطبه حضرت زهراء (س)، محمدتقي خلجي
اين كتاب، ترجمه و شرح گفتار تاريخي بانوي اكرم اسلام (س)، در فاصله كوتاه پس از رحلت پيامبر اعظم (ص)، در مسجدالنّبي است.

*فاطمه زهرا اين‌گونه بود (خصائص فاطميّه)، علامه كجوري مازندراني، تحقيق: صادق حسن‌زاده
اين اثر كه در شرح حال و خصائص و ويژگي‌هاي منحصر به فرد حضرت زهرا (س) به قلم علامه كجوري مازندراني معروف به واعظ تهراني مي‌باشد، با تحقيق صادق حسن‌زاده از بهترين و شيواترين كتاب‌ها در اين زمينه است.

*شهر گمشده؛ فاطمه چه گفت؟ مدينه چه شد؟، محمد حسن زورق
اين اثر تحقيقي كه در سال 1382 به عنوان كتاب سال ولايت شناخته شد، با مقدمه استاد محقق محمدرضا حكيمي، در چهار فصل منتشر شده است.

*دردانه دلداده؛ بررسي تحليلي زندگاني حضرت فاطمه زهراء، علامه محمد جواد طبسي
اين كتاب كه پس از رؤيايي صادقه و به امر بي بي دو عالم (س) به نگارش درآمد، با مقدمه آيت الله سبحاني و در شانزده فصل عرضه شده است.

*اسرار و آثار تسبيح حضرت زهرا (س)، عليرضا رجالي تهراني
نويسنده مي‌كوشد تا نشان دهد، ذكر پر رمز و راز تسبيح حضرت (س) چه عالمي دارد؛ ذكري كه تا امروز، رونق بخش لحظات ناب تعقيبات نماز بوده است.

*آتش به خانه وحي، سيد محمد حسين سجاد
اين مجموعه در سه بخش: نگاهي به شخصيت؛ چگونگي رفتار مردم؛ و مصائب و رنج‌هاي حضرت فاطمه (س) تنظيم شده است. نكته جالب اين است كه تمام مدارك و ماخذ كتاب از منابع معتبر اهل سنت است.
*شهادت مادرم زهرا (س) فسانه نیست، غلامرضا علیخواه
کتاب "شهادت مادرم زهرا سلام الله علیها افسانه نیست" در 6 فصل تحریر شده است. در فصل اول، "شمه‌ای از فضائل حضرت فاطمه علیها سلام در کتب اهل تسنن"، متن عربی به همراه ترجمه فارسی آنها از کتب اهل سنت، بیان گردیده است. در فصل دوم، "بخشی از مصائب و رنجهای حضرت فطمه زهرا علیها سلام" به دو بحث عمده هجوم به خانه حضرت زهرا و شهادت حضرت محسن ع پرداخته شده است و در انتهای فصل، با کمک روایات اهل سنت، اعتراف ابوبکر در اشتباه انجام شده در حمله به خانه حضرت زهرا، مورد بحث قرار گرفته است. در فصل سوم، از تدفین شبانه حضرت زهرا از یکسو و خطبه آن حضرت در مسجد و در بستر بیماری از سوی دیگر، بعنوان "گوشه‌ای از نارضایتی‌های حضرت فاطمه زهرا"، اشاره شده است. در فصل چهارم، با استفاده از مطالب مطرح شده در منابع اهل سنت، به اعمال زور در گرفتن بیعت از حضرت علی (ع)، به تفصیل اشاره شده است. در فصل پنجم، با پاسخ به چند شبهه، دلایل صبر امیرالمؤمنین ع در قبال ماجرای احراق بیت مطرح شده است. در فصل آخر،‌ نویسنده به تحلیل کل ماجرا پرداخته است و در انتها منابعی از کتب تشیع در مورد مطالب مطرح شده در کتاب، معرفی گردیده است.

*مادر خوبی داشتیم، سرگذشت مادرم زهرا (س) از قبل از ولادت تا شهادت، ز.، ام نرجس
این کتاب حاوی سرگذشت صدیقه طاهره (س) از پیش از ولادت تا پس از شهادت می‌باشد که در یک پیشگفتار و شش فصل آمده‌است. فصل اول در رابطه با میلاد حضرت فاطمه (س) و وقایع مرتبط با آن می‌باشد. فصل دوم به زندگانی آن حضرت، تا هجرت به مدینه می‌پردازد. در فصل سوم از ازدواج ایشان و فرزندانشان سخن به‌میان آمده‌است. فصل چهارم به وقایع پس از پیامبر (ص) و آنچه منجر به شهادت آن مادر و فرزند شد اختصاص دارد. و در فصل پنجم به سابقه فدک و غصب آن و تقابل صریح غاصبان خلافت با امیرالمؤمنین و صدیقه کبری پرداخته شده‌است. در فصل ششم نیز هیجده حدیث به یاد هیجده بهار زندگی حضرت زهرا (س) ارائه شده است.

*گزارش لحظه به لحظه از ماجرای فدک، محمد باقر انصاری
این کتاب با وجود حجم کم و اجمال، حاوی بسیاری از اصول و جزئیات مهم درباره واقعه فدک و مسائل و مطالب مربوط به آن می‌باشد که در هشت فصل اصلی ارائه شده است. این کتاب دوره کاملی است از سابقه فدک و جریان غصب آن، فعالیت‌ها و احتجاجات و دلائل صدیقه کبری (س) درحقانیت ایشان در رابطه با مسأله فدک، و همچنین عکس‌العمل غاصبان خلافت در برابر ایشان، و ارائه مجملی از خطبه‌های صدیقه‌کبری س. در پایان کتاب نیز، بیان نتایج حاصل از مرور این وقایع، پیش روی خواننده قرار گرفته‌است.

*گزارش لحظه به لحظه از شهادت حضرت زهرا (س)، محمدرضا انصاری
بی‌شک یکی از سخت‌ترین لحظه برای اهل بيت (علیهم‌السلام) غصب خلافت توسط منافقین و هتک حرمت به خانه دختر نبی اکرم (ص) می‌باشد. هتک حرمت و جسارتی که قیمتی بس گزاف را برای بقای اسلام اهل‌بيت (علیهم‌السلام) باید می‌پرداختند و آن شهادت حضرت زهرا (س) امّ ابیها (س) بوده است.
همان بانویی که رسول خدا (ص) در شأن او فرمودند: «یا فاطمه! اگر تو نبودی و وجود با برکت تو نبود خداوند، من و علی را نمی‌آفرید.» همان بانویی که سیدة النساء العالمین خوانده شده است.
آری اگر قرار است که دین زنده و پا برجا بماند و زحمات رسول خدا (ص) به هدر نرود، فاطمه (س) و آن طفل درون رحِمش باید قربانی شوند، همان‌گونه که رسول خدا (ص) به فاطمه (س) لحظه رحلتش فرمود که: اولین نفر از اهل بیت اوست که به او ملحق می‌شود.
اما تبلیغات دستگاه خلافت که سخت‌ترین و مهلک‌ترین ضربه را از هجوم به خانه فاطمه خورده تا آن‌جا که حتی احدی، جز خواص نتوانسته بود در تشییع و نماز بر پیکر فاطمه (س) حضور یابد و کار بدانجا کشید که نزدیک بود جنگی خونین برای پیدا کردن جسم بی جان فاطمه (س) در گیرد، دستگاه خلافت برای آبروداری خود سعی در مخفی کردن این واقعه با انواع و اقسام حیله‌ها نمود که همگی آن‌ها تا به امروز نقش بر آب شده اند.
در این راستا و در جهت ماندگاری این مصیبت عُظمی کتاب‌های گوناگونی نگاشته شده است، مجموعه حاضر نیز تلاشی ستودنی از نویسنده‌ی آن در جهت حفظ این واقعه تدوین شده است که چکیده‌ای از آن تقدیم‌تان می‌گردد.
نویسنده در ابتدای کتاب راجع به پیش‌گویی شهادت تنها دخترِ آخرین پیامبر روایاتی را می‌آورد که در آن‌ها اشاره به اخباری از جمله خبر خداوند راجع به شهادت صدیقه کبری (س) به پیامبر (ص) در شب معراج، خبر پیامبر (ص) از هجوم دشمنان، خبر پیامبر (ص) از بستر شهادت و غصب فدک، گریه پیامبر(ص) از ظلم امت و دادخواهی فاطمه در قیامت را آورده است.
در بخش دوم، که با نام «تهدید» نام‌گذاری شده است، وقایع پس از رحلت پیامبر (ص) را به تصویر می‌کشد.
مرحله اول اتمام حجت که پس از خاکسپاری پیامبر (ص) آغاز شد، مرحله دوم اتمام حجت که تهدید سقیفه برای بیعت، از سرگیری اجبار بر بیعت و غصب فدک را شامل شده است.
سومین بخش کتاب که با نام «هجوم» نامگذاری شده است، شامل بخش‌هایی از جمله: اعلام بیعت اجباری، آمادگی افراد برای حمله به خانه، اتمام حجت فضه بر عمر، تهدید به آتش زدن خانه، اهانت به حضرت زهرا(س)، آوردن هیزم و آتشگیره، هجوم به خانه وحی، حمله امیرالمؤمنین (ع) به عمر، طناب بر گردن مولی (ع)، عذاب در مدینه از جمله عناوین این بخش می‌باشد.
در بخش چهارم نویسنده سعی کرده است تا دادخواهی حضرت زهرا(س) برای فدک و جسارت‌هایی که به حضرت زهرا (س) در این رابطه شده را بیان کند و به ذکر وقایعی از جمله منع گریه حضرت توسط مردم مدینه، عیادت زنان مدینه و توطئه عیادت و دیگر مسائل بپردازد.
بخش پنجم کتاب که با نام وصیت مزین شده است راجع به سفارش تابوت به اسماء، دردِ دل حضرت با پسرانش، اشک مناجات برای قبر، وصبت درباره عدم حضور دشمنان خدا و وصیت درباره تدفین می‌باشد.
در بخش ششم که بخش جانگداز این کتاب می‌باشد، با نام «آخرین روز» به ذکر احوالات آن حضرت (س) در آخرین روز حیات آن بانوی گرامی پرداخته که قلم از بیان مطالب آن ناله می‌زند.
در بخش هفتم و هشتم، شرح حال شهادت صدیقه کبری زهرا (س)، وقایع لحظه شهادت و آمدن فرزندان کنار بستر مادر و هم‌چنین راجع به وصیت‌نامه فاطمه (س) و نیز غسل و کفن و تدفین حضرت را شبانه بیان کرده و مطالبی پیرامون تصمیم نبش قبر توسط عمر و ممانعت حضرت را بیان کرده است.
در آخرین مبحث کتاب به عزاداری امیرالمؤمنین (ع) می‌پردازد که حضرت علی (ع) هر روز قبر حضرت زهرا (س) را زیارت می‌کرد و به بیان درد دل خویش با فاطمه (س) می‌پرداخت.


موضوعات مرتبط: <-CategoryTitle->

برچسب‌ها: <-TagName->
[ 9 اسفند 1391 ] [ 1:26 ب.ظ ] [ *نیلوفر صمدی* ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

دوستان عزیزم سلام! وبلاگ *دختران آفتاب* دارای مضمون خدا و ائمه ی اطهار (ع) و نقل داستانهای زیبا است. باشد که مورد قبول ایشان و عزیزان خواننده واقع گردد. شایان ذکر است مدیریت وبلاگ تحت نظر خانم دکتر سیما یحیی آبادی، عضو هیات علمی دانشگاه آزاد واحد فلاورجان (واقع در استان اصفهان) و نویسندگی وبلاگ بر عهده ی نیلوفر صمدی دانشجوی دکتری فیزیولوژی گیاهی می باشد. صمیمانه خواهانیم که مارا با ارائه ی نظرات،انتقادات و پیشنهادات خود در بخش نظرات، یاری کنید. با تشکر: مدیریت